Historia

Od erygowania Uniwersytetu Opolskiego upłynęło blisko 30 lat. Wydaje się, że to niewiele dla Uczelni, ale pamiętajmy, że czerpiemy dziś także z dorobku naszej poprzedniczki, Wyższej Szkoły Pedagogicznej, która zapuściła swoje korzenie w Opolu w 1954 roku. To na solidnych fundamentach jednej z najlepszych wówczas uczelni pedagogicznych w kraju oraz fili Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mógł powstać w Opolu Uniwersytet. Nosimy w sobie poczucie dumy i satysfakcji z naszych i naszych poprzedników osiągnięć, ale też jednocześnie zdajemy sobie sprawę z konieczności nieustannej pracy na rzecz dalszego rozwoju. Dumni jesteśmy z tego, że realizujemy misję uniwersytecką z jej średniowieczną genezą i wielowiekową europejską tradycją, że uprawiamy tu pełną gamę uniwersyteckich dyscyplin w hołdzie dla intelektu, powołania i możliwości człowieka. Uniwersytet Opolski jest uczelnią pielęgnującą zapisaną w misji tradycję oraz dorobek swoich poprzedników, ale jednocześnie uczelnią, która zmienia się, właściwie reaguje na dokonujące się zmiany zewnętrzne, odpowiada zarówno na lokalne uwarunkowania, jak i wyzwania globalne. Główne jej cele nadal pozostają aktualne:

  1. Uniwersytet jako ogniwo krajowej i międzynarodowej sieci rozwoju oraz przekazu wiedzy, kultury
    i debaty publicznej.
  2. Uniwersytet jako wspólnota pracowników, studentów i doktorantów, kierująca się po-
    czuciem służby społeczeństwu, zasadami wolności i nauczania oraz wolności artystycznej, a także wolności inicjowania i prowadzenia badań naukowych przydatnych dla rozwoju otoczenia.

Nie wystarczy jednak skupiać się na pielęgnowaniu uniwersalnych wartości etosu akademickiego, takich jak godność, wolność nauki i wolność uczonych, sprawiedliwość, tolerancja, nawet jeśli by je uznać za najważniejszą powinność społeczności akademickiej, wspólnoty uczonych i uczących się. Trzeba nam dzisiaj nowych pomysłów, by uczynić go lepszym i lepiej przygotowanym na wyzwania współczesnego świata. Uniwersytet Opolski zasługuje na sukces. Ale by go osiągnąć, nie wystarczy się rozwijać, trzeba to robić szybciej i lepiej niż inni.

Skip to content